Yakıt Tasarrufu


profil

 

Fatih Üstün kimdir?

Fatih Üstün, amacı 4 ay boyunca çeşitli parkurlarda araç sürerek en düşük yakıtı tüketmek olan Shell EkoMaraton yarışmasında Türkiye’nin en ekonomik araç kullanan pilotu unvanını almıştır.

 

E-posta: fatih.ustun {at} gmail.com
Twitter: @faati

 

Ekonomik Araç Kullanmanın Püf Noktaları

Otomobil sahiplerinin en büyük derdi şüphesiz ki yakıt masrafları. 1 lt benzinin neredeyse 1 öğün yemek fiyatına yaklaştığı günümüzde araçlarını ekonomik bir şekilde kullanmak otomobil sahiplerine büyük tasarruf sağlayabilir. Peki ekonomik araç nasıl kullanılır? Hemen başlayalım.

Öncelikle aşağıdaki kurallara uymanız gerekiyor;

 • Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırmalısınız.
 • Lastik basınçları aracınızın kullanım kitapçığında belirtildiği gibi olmalı.

Peki aracınızı nasıl kullanmalısınız?

 • 2000’li yıllarda ve sonrasında üretilmiş bir aracınız varsa vitesi asla boşa almayın. Enjeksiyonlu motorlar vites boştayken rölanti durumundaymış gibi yakıt tüketirler, ancak seyir halindeyken (yokuş aşağı inerken) vitesi boşa almak yerine sadece ayağınızı gazdan çekerseniz “hiç yakıt tüketmezler”.
 • Otomobilinizi çok kısa mesafelerde kullanmayın. Otomobiller motorları ısınana kadar 2 kata kadar fazla yakıt tüketirler. Bu sebeple 2-3 dakika sürecek mesafeler için otomobilinizi kullanmamanız ortalama tüketiminizi oldukça düşürecektir.
 • Motorunuzun ısınmasını beklemeyin, hemen yola çıkın. 2000’li yıllarda ve sonrasında üretilmiş araçlar hareket etmeden önce motorun ısıtılmasına ihtiyaç duymazlar, bu sebeple motorun ısınması için beklediğiniz sürede tükettiğiniz yakıt boşa gider.
 • 70 km/saat üstü hızlarda cam açmayın, klima kullanın. Hız arttıkça açık cam paraşüt etkisi yaratmaya başlar ve aracın hızına direnç oluşturur (aracı yavaşlatır).
 • Sürekli şerit değiştirmeyin. Sürekli şerit değiştirmek, aynı mesafeyi daha uzun yoldan gitmeniz ve haliyle daha fazla yakıt tüketmeniz demektir. Düz bir çizgiyi takip ederek ulaşabileceğiniz yolu zikzak çizerek gitmek şüphesiz ki daha fazla yol gitmek demektir.
 • Aracınızın hızını mümkün olduğunca sabit tutun. Unutmayın, aracınız en düşük yakıt tüketimini sabit hızda yakalar. Bu yüzden mümkün olduğunca sabit hızlarda ilerlemeye özen gösterin.
 • Mümkün olduğunca az frene basın. Elbette kendinizi ve başkalarını tehlikeye atmamak şartıyla. Frene ne kadar az basarsanız, gaza da o kadar az basma ihtiyacı duyarsınız. Bu da yakıt tüketimini çok olumlu şekilde etkiler.
 • Hızınızı yolun eğimine göre belirleyin. Yokuş yukarı çıkarken aracınızın yavaşlamasına, yokuş aşağı inerken de aracınızın hızlanmasına (hız sınırları dahilinde) izin verin.
 • Uzun yolculuklarda makul hızlarda giden büyük bir aracın arkasından (güvenli takip mesafesini koruyarak) gidin. Önünüzdeki araç size rüzgar tüneli açacağından aracınızın maruz kalacağı rüzgar direnci minimuma iner ve bu da aracınızın daha az yakıt tüketmesini sağlar.
 • Havalar sıcaksa ve aracınızı sık kullanmıyorsanız deponuzu dolu tutmaya özen gösterin. Boş alanı fazla olan depodaki yakıt, dolu depodaki yakıta göre daha kolay ve hızlı buharlaşır.
 • Trafik ışıklarında kırmızı ışığı gördüğünüz anda ayağınızı gazdan çekin ve frene de ışığa yaklaşana kadar basmayın. Bırakın aracınız kendiliğinden yavaşlasın. Böylece eğer siz ışığa gidene kadar yeşil yanarsa aracınız çok fazla hız kaybetmemiş olur, eğer siz ışığa gelene kadar kırmızı ışık yanmaya devam ederse de ayağınızı gazdan çektiğiniz süre boyunca yakıt tüketmemiş olursunuz.

Günün Fırsatına göz atmak ister misiniz?