Renault Fluence Z.E. (Elektrikli)

Kategori: Elektrikli Otomobiller

Renault elektrikli araç konseptinde hybrid modellerin dışına çıkıyor ve ürün gamını tamamen elektrikli modellerden oluşturuyor. Renault’un en bilindik modellerinden Fluence’ın elektrik motorlu versiyonu Fluence Z.E. de bu tamamen elektrikli modellerden biri.

fluence ze dis

Renault Fluence Z.E. herhangi bir benzinli ya da dizel motor barındırmıyor. Araç tamamen elektrikli motorla hareket ediyor. Fluence Z.E.’ye güç veren elektrikli motor 95 beygir güç ve 226 Nm tork üretiyor. Tamamen elektrikli olması sebebiyle ilk hareket anından itibaren maksimum torka ulaşan Fluence Z.E. ile tam sarjda 185 km yol almak mümkün.

Fluence Z.E.’nin sadece elektrikli motor kullanması elektrik ücreti dışında herhangi bir yakıt maliyeti olmaması anlamına geliyor. Bu her ne kadar kulağa hoş gelse de, dezavantajları da bulunuyor. Ülkemizde sarj istasyonlarının yeterince yaygınlaşmaması sebebiyle 185 km’de bir aracınızı sarj etmek zorunda olmanız, Fluence Z.E. ile şehirler arası yolculuğu neredeyse imkansız kılıyor.

Renault-Fluence-ZE-icSarj istasyonu demişken, gelelim bu aracın sarj edilmesine. Fluence Z.E.’yi Türkiye’nin belirli bölgelerinde bulunan ve giderek sayısı artan şarj istasyonları ile birkaç saatte şarj edebilirsiniz. Bunun yanında, kendiniz şarj etmek isterseniz de 2 opsiyonunuz bulunuyor. Bunlardan ilki garaj tipi sarj istasyonu. Aracınıza ait bir garaj ya da sabit bir park yeri bulunuyorsa bu tip bir sarj istasyonu satın alabilirsiniz. Garaj tipi sarj istasyonları ile de aracınız birkaç saatte sarj olabiliyor. Diğer opsiyon ise, 220 Volt ev tipi sarj istasyonu. Bu istasyon ile herhangi bir şehir elektrik hattı ile aracınızı sarj etmeniz mümkün. Ancak sarj süresi diğer opsiyonlara göre daha uzun (6-8 saat) sürüyor.

Malzeme kalitesi, yol tutuş, iç mekan ve dış tasarım olarak Renault Fluence ile hemen hemen aynı olan Fluence Z.E.’nin ulaşabileceği en yüksek hızın da 135 km/saat olduğunu da belirtelim. Bu aracı satın almayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken diğer bir nokta ise akü kirası. Fluence Z.E. her ne kadar sıfır yakıt tüketimi sunuyor olsa da, kullandığı aküler için aylık bir kira bedeli ödemeniz gerekiyor. Bu kira bedeli yıllık 10.000km kullanım için Renault tarafından 83 Euro/ay olarak belirlenmiş.


 1. Yıllık 10 bin kilometre şartı olduğunda, aylık ortalama 820 kilometre yapmış oluyorsunuz. Yani 83 euro + elektrik parası karşılığında 820 kilometre yol. 8 silindirli bir Amerikanı tercih ederim.

 2. Cihan - Mayıs 7, 2014

  Bir üstteki yorumda yola çıkarak bi hesap yaptım da, fluence z.e için Renault aylık 83€ kira alıyormuş hem de 820 km kullanmamız gerekiyor ortalama. 83€ şu anki kurlarla yaklaşık olarak 240 tl ediyor. elektrik masrafını hiç hesaba katmasak bile aracın km’ başına gideri 30krş civarına geliyor. bu da çoğu dizel aracın daha üstünde. Fluence z.e olmamış diyoruz.

  • Cihan - Mayıs 7, 2014

   Ayrıca aracın kıstılı menzil sebebiyle evden çok uzaklaşamama, şarj etmeyi unutmak gibi bir lüksünüzün olmaması, max 135km/h gibi düşük bir hız ve muhtemelen yüksek satış fiyatı gibi bir çok dezavantajı var.

 3. musti - Mayıs 16, 2014

  bu arabayi aptallar alir

 4. Ahmet BAKIR - Haziran 17, 2014

  Bu arabayı kullanalı tam bir sene oldu. Ben şahsen çok memnunum.
  Ortalama tam bir şarjla en az 100 km yol yapıyorum. Maksimum hızı 140 km. Bence benzinli ve Mazotlu arabalardan daha performanslı. Motorlu taşıtlar vergisi yok. Bakım yok. yağ, eksoz derdi yok. Her kötü söz sahibinindir.

 5. Arkadaşlar pil kirası yok. Kalkmış durumda. Peki madem bu otomobil kötü, neden satılık yok. Kullananlar 60000 km yol yapabiliyorlar. Bu kadar kötü yorumu hak etmiyor.

 6. Fluence Z.E.’yi yaklaşık 7 aydır kullanıyorum. 7 ay içinde geneli şehir içinde (Salihli/Manisa) 10.000 km yol yaptım. Aracı alırken “Batarya Kirasından Muaf” olan araçlardan olmasına dikkat ettim, şansıma üst donanım paketli Dynamique versiyonunda bir araç buldum. Ortalama bir şarjla şehir içinde 100 km, şehir dışında 150 km yol yapıyorum. Çok atak ve keyifli bir araç. Motorlu taşıtlar vergisi yok, batarya kirası yok, 10 yıl Renault’un Batarya Garantisi var (Batarya performansı %75’in altına inerse ücretsiz değişim taahhüdü var), 30.000 km/yıl servis ücreti 250 tl, bu araç için özel geliştirilen Goodyear lastik takımı 600 tl… Gece şarj edecek şekilde evimde sistem kurdum, maksimum 18 kW yükleme yapılabilen bataryayı (4 kW sistem kullanımına ayrıldığından kullanılamıyor) gece 10:30’da otomatik şarja başlayarak 18 kW x 0,22 tl = 4 tl’ye dolduruyorum. Bu hesapla şehir içinde 0,04 tl, şehir dışında 0,03 tl tüketiyor aracım. Bu aracı alırken araç satmadım, uzun yolculuklara çıkmak için yedek araçlarım var ama bilin istiyorum, diğer araçlarımı artık hiç kullanasım gelmiyor. Ayda 1500 km bu aracı kullanıyorum, ev elektriğim ve şarj masrafım 150 tl’yi geçmiyor, bedavadan biraz fazlasına günlük ortalama 50 km yol yapıyorum. Şehir içinde 10 km/sa gibi hızlarla gezildiğinde 1 TL’lik şarjla (çeyrek depo) 4 saat kadar klima açık gezilebiliyor, bizzat test edildi onaylandı. Elektrikli dışında araç kullananlara “sizin kadar zengin değilim, 100 km için 4 tl’den fazla yola masraf yapamam” diyorum, ve insanların yüzlerinin aldığı ifadeye bayılıyorum 🙂 Yılda 20.000 km araç kullandığımda 250 tl bakım + 200 tl lastik + 1300 tl kasko + 450 tl trafik sigortası + 800 tl elektrik masrafı yapıyorum. 3000 tl toplam yıllık giderle 20.000 km yol yapmak muhteşem 🙂 Dizel Grand Scenic aracımın yıllık masrafı aynı kullanımda 600 tl bakım + 400 tl lastik + 1300 tl kasko + 450 tl trafik sigortası + 6000 tl yakıt masrafı + 750 tl MTV = 9500 tl’yi buluyor. Tek sıkıntı olarak görülebilecek şey maksimum 3,3 kW/saat yüklemeyle bataryayı doldurabilmeniz (Bu değer yükseltilerek süre kısaltılamıyor, araç 2010’lu yılların elektrikli araç teknolojisini kullanıyor). Hem hızlı hem yavaş şarjım var, 5 saatte hızlı şarj, 8 saate yavaş şarj oluyor. Araç hakkında detaylı bilgi almak isteyen olursa bana 505 887 82 35 numaralı telefonumdan ulaşabilir…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir