Opel Ampera (Elektrikli)

Kategori: Elektrikli Otomobiller

Opel’in elektrikli modeli Ampera, çekici tasarımı ve elektrikli otomobillerin çalışma prensibine getirdiği yenilik ile oldukça dikkat çeken ve fark yaratan bir elektrikli otomobil.

opel ampera dis

Ampera’nın farkı, yanmalı (benzinli) bir motor bulundurmasına rağmen hybrid kategorisinde olmaması. “Bu nasıl oluyor?” diye soracak olursanız hemen yanıtlayalım; Ampera bu benzinli motoru aktarma (arabanın hareketi) için değil, elektrikli moturun akülerini sarj etmek için kullanıyor. Yani Ampera’daki benzinli motor bir jeneratör görevi görüyor ve bu sayede Ampera salt elektrikli otomobillerin kronik sorunu olan düşük menzil sorununu yaşamıyor. Ampera bu özelliği ile 500 km’yi aşan bir menzil sunabiliyor.

Opel Ampera icOpel Ampera’nın elektrikli motoru 150 beygir güç ve 370 Nm tork üretebiliyor ve sadece bataryası ile hiç yakıt tüketmeden 80 km’ye kadar yol alabiliyor. Ampera elektrikli kullanımıyla 13.000 km’de sadece 700 liralık elektrik harcamasına ihtiyaç duyuyor. Bedavadan sadece biraz daha pahalı!

Menzil genişletici benzinli motor ise 1.4 lt hacminde ve 86 hp güç üretiyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu motor sadece jenaratör görevi görüyor ve elektrikli motorun bataryasını şarj ediyor. Menzil genişletici ile yol alındığında ise Ampera 100 km’de ortalama 1.2 lt yakıt tüketiyor. Evet yanlış okumadınız, sadece 1,2 litre. Kulağa çok hoş geliyor değil mi?

Yakıt tüketimi konusunda cimriliğin sınırlarını zorlayan Ampera, konu donanım olduğunda ise oldukça cömert. Önceden ısıtmalı koltuklar, Sub-woofer ile gelen Bose ses sistemi, geri görüş kamerası, DVD sürücü ve 30 GB saklama alanı Ampera’nın zengin donanımından sadece birkaçı.

Elbette bu tüm bu güzelliklerin bir de bedeli var. Opel Ampera’nın Temmuz 2013 için anahtar teslim fiyatı 64.891 Euro’dan başlıyor.

Opel Ampera hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak Opel Ampera web sitesine gidebilirsiniz.  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir