Tesla Arşivleri - Yakıt Tüketimi Dahil 100.000 km Masrafları Yakıt Tüketimi Dahil 100.000 km Masrafları

Tesla

Kategori: Elektrikli Otomobiller

Tesla, elektrikli otomobillerde bir dönüm noktası yaratmayı başarmış bir marka. Elektrikli otomobillerin uzun menzilli ve yüksek performanslı olabileceğinin en somut örneği. Gerçekten otomotiv endüstrisinin gidişatını değiştirecek yeniliklere imza atmış ve çok daha fazlası için ilk adımları çoktan atmış. Kısacası Tesla, önümüzdeki yıllarda adını çok daha sık duyacağımız bir marka. Ben burada Tesla modelleri hakkında detaylı teknik bilgiler vermeyeceğim, muhtemelen zaten yazının sonunda (belki de ortalarında) siz Tesla’yı Google’layıp detaylı bilgiye kendiniz ulaşacaksınız. Ben ise burada size Tesla modellerinden çok, Tesla markasından bahsedeceğim.

Tesla

 

Elektrikli otomobiller dendiğinde ülkemizde ilk akla gelen maalesef hala Hybrid araçlar oluyor. Tamamen elektrikli araçlar dendiğinde ise genel imaj maalesef elektrikli araçların tamamen ekonomiye odaklı, kısa menzilli ve düşük performanslı şehir içi araçlar olduğu yönünde. Esasen, ülkemiz için, yani ülkemizde satılan modeller baz alındığında bu çok normal. Ancak Dünya değişiyor, Avrupa ve Amerika’da durum çok daha farklı.

Tesla üzerinden gidecek olursak, şu an Tesla’nın en popüler modeli olan Model S son derece lüks, son derece performanslı ve gayet yeterli bir menzile sahip. Somutlaştırmak gerekirse, bir Model S sahibiyseniz saatte 100 km hıza 3 saniyenin altında (evet yanlış okumadınız, “3 saniyenin altında”) ulaşabilir ve hiç durmadan 400 km’den daha fazla yol gidebilirsiniz. Model S’in sunduğu sıra dışı özellikler bunlarla da sınırlı değil; teknolojinin sınırlarını zorlayan araç, geçtiğimiz aylarda yazılım güncellemesi ile (evet yine yanlış okumadınız, sadece bir yazılım güncellemesi ile) otomatik pilot özelliğine kavuştu. Biz henüz otomatik park eden araçlara şaşırıyorken, Tesla Model S sahipleri direksiyona dokunmadan yol almanın keyfini sürüyor.

Tesla, çok farklı fikirleri hayata geçiren ve gerçekten fark/fayda yaratabilen bir marka. Örneğin, bu yıl içinde satışa sunduğu Model X modeli (SUV), en güvenli SUV ünvanına sahip. Öyle ki; araçta “biyolojik silah koruması modu” bulunuyor.

Peki, gelelim malum soruya… Bu nimetlerin bedeli ne kadar? Bugün sıfır bir Tesla sahibi olmak istiyorsanız ve Amerika’da yaşıyorsanız, cebinizdeki $100.000 civarı bir birikimi gözden çıkartmalısınız. Ancak, Tesla yeni duyurduğu Model 3 ile daha erişilebilir bir marka olma yolunda somut bir adım attı ve modelin fiyatının $35.ooo civarında olacağını açıkladı. Tabii ki bu da Amerika fiyatı. Türkiye fiyatları için lojistik ve dağıtım masrafları dışında %18 KDV ve %15 ÖTV ilavesinin baştan eklemek gerekiyor.

Türkiye demişken, Tesla ile ilgili magazinsel bir konuyla yazıyı sonlandırayım. Türkiye’deki ilk Tesla sahibi (hatta Türkiye’deki ilk tamamen elektrikli araç sahibi) otomobil merakını artık herkesin bildiği ünlü bir iş adamı; Ali Ağaoğlu. Kendisi bir Tesla Roadster sahibiydi, daha sonra aracı İTÜ’ye bağışladı.

Tesla, elektrikli otomobillerde bir dönüm noktası yaratmayı başarmış bir marka. Elektrikli otomobillerin uzun menzilli ve yüksek performanslı olabileceğinin en somut örneği. Gerçekten otomotiv endüstrisinin gidişatını değiştirecek yeniliklere imza atmış ve çok daha fazlası için ilk adımları çoktan atmış. Kısacası Tesla, önümüzdeki yıllarda adını çok daha sık duyacağımız bir marka. Ben burada Tesla modelleri hakkında detaylı […]