Honda CR-Z (Hybrid)

Kategori: Elektrikli Otomobiller

Honda, hybrid araç üretimine öncülük etmiş markalardan. Ülkemizde daha önce Honda Civic Hybrid ile umduğunu bulamayan Honda, yeni bir Hybrid modelini satışa sundu; Honda CR-Z.

honda cr-z dis

Civic gibi sedan bir modelden sonra CR-Z, sportif görünümlü tek kapılı kasasıyla dikkat çekiyor. Dışıyla olduğu kadar iç mekan tasarımı da oldukça ilgi çekici olan CR-Z, sürücü ve yolculara sıradanlığın ötesinde teknolojik bir araçta olduklarını rahatlıkla hissettiriyor.

2 nesil üretilen Honda Civic Hybrid’teki tecrübesini CR-Z üzerinde fazlasıyla uygulayan Honda, CR-Z’de toplam 124 beygir güçe ulaşmış. Elbette bu değer benzinli ve elektrikli motorun güçlerinin toplamı. Asıl önemli olan, elektrikli motor sayesinde çok düşür devirlerde yakalanan yüksek tork. 1000-1500 devir arasında 174 Nm torka ulaşabiliyor. Bu da CR-Z’nin rölantiden çıkar çıkmaz (yani hareket eder etmez) maksimum çekiş gücüne ulaştığı anlamına geliyor.

honda cr-z icSadece CVT otomatik vites seçeneği ile satılan Honda Civic Hybrid’in aksine CR-Z yalnızca manuel şanzıman ile satılıyor. İç ve dış donanım konusunda oldukça tatmin edici olan CR-Z, malzeme kalitesi ile de sahibini üzmeyecek bir otomobil.

Gelelim işin en önemli kısmına, yani yakıt tüketimine. CR-Z’nin fabrika değerleri ortalamada 5 lt/100km yakıt tükettiğini söylüyor. Şehirler arası kullanım için 4.4 lt/100km, şehir içi kullanım için ise 6.1 lt/100km şeklinde. Bizim tahminimiz, gerçek hayatta bu değerlerin ortalamada 6 lt/100km, şehir dışı 4,5 lt/100km, şehir içi 7 lt/100km civarında olacağı yönünde. Tabii ki dikkatli ve sakin kullanımlarda.

Honda CR-Z, bu tüketim değerlerine yakın değerler elde edebilmeniz için size 3 farklı sürüş modu sunuyor; spor, normal ve econ. Spor modu adından da anlaşılacağı üzere aracın sportif bir sürüş deneyimi sunmasını sağlıyor. Bu modda motorlar ve şanzıman performans için konumlandırılırken, yakıt tüketimi de doğal olarak artıyor. Normal mod ise tahmin edebileceğiniz gibi normal sürüş şartları için motoru ve şanzımanı optimize ediyor. Bu modda performans ve tüketim dengeleniyor. Elbette hybrid bir araçta ekonomi modu olmazsa olmaz, bu modun Honda CR-Z’deki adı ise econ. Econ modunda araç mümkün olduğunca yakıt tüketimini düşürmeye yönelik ayarlar ile hareket ediyor. Tabii ki yakıt tüketimiyle birlikte performans da düşüyor.

Honda CR-Z hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak Honda CR-Z web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir